Pisanie w trzeciej osobie.



 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share
 

 Pisanie w trzeciej osobie.

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Adam Arclight
Adam Arclight
Generał

Liczba postów : 11
Join date : 23/11/2016

Pisanie w trzeciej osobie. Empty
PisanieTemat: Pisanie w trzeciej osobie.   Pisanie w trzeciej osobie. EmptySro Gru 14, 2016 11:24 pm

Dobra więc rozpoczynam ten temat na razie w formie dyskusji, gdyż zobaczyłem w regulaminie punkt, który zapewne powstał kompletnie nieprzemyślany. Jedyne co ten punkt robi to w zasadzie ogranicza nas stylistycznie i pisarsko. Nic więcej. Chodzi mianowicie o ten punkt.

"9. Posty piszemy w trzeciej osobie np. zrobiła, rozpłakała się, uśmiechnęła się."

Dlaczego piszemy w trzeciej osobie? Prawdopodobnie, dlatego bo osoba, która układała regulamin nie potrafiła wzbogać wypowiedzi w inny sposób. Drogie dzieci ja wiem, że w przedszkolu pisało się zawsze opowiadania w trzeciej osobie, ale proszę, jesteśmy już nieco starsi i fajnie, aby posty były wyższej jakości. W większości dzieł współczesnej literatury stosuje się już od dawna pisanie w pierwszej osobie. Lepiej to wczuwa czytelnika w nasze historie. Ponadto w RPGach, z których jednak wywodzą się pbfy mamy obowiązek opowiadać w pierwszej osobie.

Zastanówmy się czy na pbfie odgrywamy postać, czyli piszemy jako ona czy też opowiadamy o jej dziełach. I powiedzcie mi skąd bierze się nagle 10 narratorów w jednym temacie. Bo każdy opowiada o swojej postaci. To naprawdę kiepsko wygląda.

Nie widzę żadnych przeciwskazań, które zabraniałyby pisania w pierwszej osobie jeśli ktoś umie to robić. Punkt regulaminu naprawdę wyssany z palca, zapewne przez osobę, która po prostu niczego nie potrafiłaby napisać w nieco bardziej złożonej formie niż praca domowa w podstawówce.

No proszę was bądźmy nieco poważniejszymi ludźmi i nie ograniczajmy się literacko w pbfie. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź administracji jaki cel ma ten punkt w regulaminie. Ja rozumiem jakby brzmiał " w poście należy zachować tą samą osobę, nei można jej w trakcie posta zmieniać", ale cos takiego.... Najgłupsza rzecz na jaką się natknął od lat...
Powrót do góry Go down
Wolfgang
Wolfgang
Lord

Liczba postów : 18
Join date : 30/11/2016

Pisanie w trzeciej osobie. Empty
PisanieTemat: Re: Pisanie w trzeciej osobie.   Pisanie w trzeciej osobie. EmptyCzw Gru 15, 2016 12:40 am

Dawno się tak szeroko nie uśmiechałem do ekranu telefonu, winszuję.

Pozwolę sobie zacytować Ciebie "fajnie aby posty były wyższej jakości", czy więc wyższą jakością nie odznacza się post napisany w trzeciej osobie liczby pojedynczej, pełen barwnego słownictwa, wciągający w swoją treść, o zdawkowej ilości błędów, charakteryzujący się stylem konkretnej osoby (ponieważ wbrew pozorom dwie osoby nie napiszą jednego posta kubek w kubek identycznie) i idealnie przedstawiający chwilowe przemyślenia postaci?
Nie ujmuję talentu osobom piszącym w pierwszej osobie, tak długo jak robią to umiejętnie i nie przyprawiają czytelnika o mdłości czy potworną nudę. Czy stosuje się ten sposób pisania w większości współczesnych dzieł? Na słowo Ci nie uwierzę, a osobiście wydaje mi się, że jednak dalej króluje narrator trzecioosobowy. Jeśli zamierzasz podać mi tytuły książek, z góry ostrzegam, jeśli nie jest to książka powszechnie uznana za dobrą, nie wyłącznie w twoim odczuciu, nie zaakceptuję jej jako dobrego przykładu użytego w celu potwierdzenia Twojego argumentu. Nazywanie użytkowników dziećmi i przyrównywanie ich do uczniów podstawówki jest dosyć smutnie żałosne, zważywszy na fakt, iż rozprawiasz na dość błahy temat. Ach! Pozwól też, że Cię zaskoczę ale jednak młodsze dzieci częściej korzystały z narracji pierwszoosobowej. :-D

Och i znowu "jeśli ktoś potrafi to robić". Później nazywasz to bardziej złożoną formą. Powiedz mi więc - dlaczego Ty tak piszesz? Twoje posty nie biją aurą złożoności, nie zaskakują, nie powalają, nie uwodzą. Jeśli piszesz tak bo lubisz - w porządku, Twój styl, Twoje preferencje, powstrzymaj się jednak od wywyższania, nie reprezentując sobą nic powyżej przeciętności, ponieważ nie sposób, a jakość tworzy dobrego pisarza.

Więcej spotkasz osób korzystających z 3os. l. poj. a nie wiem czy wiesz, ale łatwiej jest dostosować się jednostce do ogółu niż ogółowi do jednostki. Zapis w regulaminie wnoszący o jednolitej narracji ma na celu wygodę czytelnika - nie wydaje mi się aby przyjemnością było czytanie raz 3-osobowej narracji, a po chwili pierwszo. Widziałeś kiedyś książkę napisaną w taki sposób? Co prawda pbfy są bliższe wspólnemu pisaniu opowiadania, ale wiesz co mam na myśli. :-)

Na temat 10 różnych narratorów odsyłam do książek takich jak "To" Stephena Kinga, czy "Gra o Tron" George'a R. R. Martina. Masz tam przykład funkcjonowania czegoś takiego. Na pbfach narrator działa podobnie - skupia się na myślach i zachowaniu określonego bohatera, jego działaniach wobec innych. Łącząc to z postem kolejnego "narratora" zyskujemy punkt widzenia innej postaci na dany temat, etc. Co nam powstaje? Całość, pisana w "jednakowy" sposób.

To moje zdanie. Jeśli rzucisz mi rękawicę, z wielką ochotą wejdę z Tobą w polemikę - na tę chwilę jednak mówię au revoir, bo wypada spać, besos. :-)
Powrót do góry Go down
[MG] Double Boy
[MG] Double Boy

Liczba postów : 7
Join date : 28/11/2016

Pisanie w trzeciej osobie. Empty
PisanieTemat: Re: Pisanie w trzeciej osobie.   Pisanie w trzeciej osobie. EmptyCzw Gru 15, 2016 2:05 pm

W pierwszych słowach mej wypowiedzi bardzo proszę. Nie obrażamy się wzajemnie. Adamie, że pozwolę sobie użyć tego właśnie imienia, by zwracać się do Ciebie, jestem dorosłą osobą. Obrażanie osoby, która stworzyła to forum jest poniżej tego czego oczekujesz od innych. Pomijam już to, że w pewien sposób obrażasz również każdego kto używa trzecioosobową formę, która jest powszechniejsza. Inaczej by to zabrzmiało gdybyś wspomniał o małym przeoczeniu ze strony administracji. Prośbą, nie groźbą czy tonem ubliżającym innym zdobywa się poparcie. Bardzo proszę o spuszczenie z tonu.

Druga kwestia jest taka, że każdy przed rejestracją ma obowiązek zapoznania się z regulaminem. Rejestracja jest równoznaczna z jego akceptacją. Ta zasada obowiązuje nie tylko na forach. Jako dorosła osoba, na pewno zdajesz sobie sprawę, że nie znajomość prawa nigdy nie zwalnia z przestrzegania go. Obowiązuje nas konstytucja, która gwarantuje każdej osobie poszanowanie jej godności. Zatem proszę ponownie, tym razem opierając się na prawie obowiązującym w naszym kraju, proszę o nie obrażanie innych.

Po trzecie i ostatnie. Jestem przekonany, że skoro uważasz formę trzecioosobową za prostszą to nie sprawi Ci problemu posługiwanie się nią. Jest tyle form wykazywania się autorsko, że zasady obowiązujące na jednym forum, jako dorosła osoba, jesteś w stanie zaakceptować. Jeśli administracja uzna, że pierwsza osoba również będzie dozwolona to nie będzie żadnego powodu do dalszej dyskusji. Jeśli jednak na to nie przystanie to nie będzie to oznaczać, że nie potrafi pisać. Dowodem na to jest całe forum, które zostało przez adminkę stworzone. Jeśli, powtarzam z uporem maniaka, jeśli by nie potrafiła tego czynić czy zarejestrowałbyś się tu? Nie sądzie. Rejestracją potwierdziłeś również fakt, że podoba Ci się efekt pracy tej dziewczyny.

Sumując wierzę w to, że jesteś dorosłą osobą, która potrafi pisać w każdej formie, a ograniczenia pewne nie sprawią, że nie będziesz w stanie pisać, a jedynie znajdziesz taki sposób na wyrażanie swej twórczości, który przedstawi ją w najlepszym świetle. Tworzyłem wiele opowiadań, czy to szuflady, czy też na blogi. Nie będę wspominał już o niezliczonej ilości for. Pisałem w każdej formie, opowiadania również w 2 osobie liczby pojedynczej, kiedy to kierowałem słowa bezpośrednio do czytającego. Moje skromne doświadczenie pozwala mi twierdzić, że nie ma rzeczy, która by mogła nas ograniczyć twórczo. Jedynie my sami siebie ograniczamy, stwarzamy sobie bariery. Skoro cały czas piszesz w pierwszej osobie, czemu tu nie możesz w trzeciej? Tak dla potrenowania tej "przedszkolnej" umiejętności.

Z wyrazami szacunku. MG
Powrót do góry Go down
Dreamer
Dreamer
Małpa

Liczba postów : 8
Join date : 09/12/2016

Pisanie w trzeciej osobie. Empty
PisanieTemat: Re: Pisanie w trzeciej osobie.   Pisanie w trzeciej osobie. EmptyCzw Gru 15, 2016 3:06 pm

Poćwiczmy sobie analizę, czepialstwo i inne. \o/

Cytat :
W większości dzieł współczesnej literatury stosuje się już od dawna pisanie w pierwszej osobie. Lepiej to wczuwa czytelnika w nasze historie.
Okej. Stosuje się stanowczo o wiele więcej środków stylistycznych, aby uzyskać podobne efekty. Wyliczenia, krótkie zdania, rozbudowane opisy, wykrzyknienia... To wszystko daje ci określony efekt, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć.

Spoiler:
Nie potrafisz wczuć się w uczucia tego mężczyzny? Który nie jest świadomy, co czuje do tej kobiety? Kiedy niekoniecznie ma zdrowe spojrzenie, a raczej typowe, na niektóre rzeczy? Nie odczuwasz melancholii? Że jego każdy dzień wygląda tak samo?
.
.
.
Brawo. Wczułeś się w postać, której wypowiedź została napisana w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Bo po prostu zostały tutaj użyte inne środki stylistyczne.

Cytat :
Ponadto w RPGach, z których jednak wywodzą się pbfy mamy obowiązek opowiadać w pierwszej osobie.
W RPG także pojawia się narracja trzecioosobowa. Mistrzowie Gry ją stosują. I nie ma czegoś takiego jak "obowiązek". Możesz opowiadać w bezokoliczniku. Możesz opowiadać w trzeciej osobie. To zależy od Mistrza Gry.

Cytat :
Nie widzę żadnych przeciwskazań, które zabraniałyby pisania w pierwszej osobie jeśli ktoś umie to robić.
Ja widzę. Misje. Osobiście rozbolałaby mnie głowa, nająć na misji 5 osób, gdzie każdy sobie pisze jak chce. Jedna w pierwszej, druga w trzeciej, trzecia w drugiej... I tak sobie skacz, próbuj cokolwiek zrobić. Podziękuję.

Cytat :
Najgłupsza rzecz na jaką się natknął od lat...
Więc nie bywałeś w Internetach i forach. Wybacz, ale na forach pbf z reguły króluje trzecia osoba. Jedni zaznaczają, że można pisać tak i tak, inni zabraniają pisać w pierwszej... Różnie bywa. Ale zwróć uwagę, że DUŻO WIĘKSZA część społeczności graczy pbf używa trzeciej osoby do pisania postów.

Nie, nie każę ci się zamknąć. Według mnie podałeś idiotyczne argumenty, obrażając przy tym administrację jak i graczy. Nie przemyślałeś za bardzo formy wypowiedzi.

Co dla ciebie proponuję? Porozmawiaj sobie z administracją o tym, czy na fabule możesz używać pierwszej osoby, uzgadniając to także z graczami, z którymi akurat grasz. Podczas misji skontaktuj się w tej sprawie z MG, ponieważ to głównie jemu będzie utrudniało wykonywanie obowiązków.
Powrót do góry Go down
Gość
avatar
Gość


Pisanie w trzeciej osobie. Empty
PisanieTemat: Re: Pisanie w trzeciej osobie.   Pisanie w trzeciej osobie. EmptyCzw Gru 15, 2016 3:43 pm

Rozumiem twoje oburzenie. Oczywiście, że masz prawo poczuć się urażony, ale nie wydaje ci się, że twoje słowa są drobinę za ostre? Nie nazwałabym tego konstruktywną krytyką. Obraziłeś zarówno administrację, jak i większą część użytkowników forum, która posługuje się 3os. Wierzę, że twoje słowa zostały napisane pod wpływem złości oraz, że przeprosisz userów, którzy mogli poczuć się urażeni.
Nie będę rozpisywała się na temat za oraz przeciw, zrobili już to użytkownicy, a na podstawie ich wypowiedzi będziesz mógł wysnuć pewne wnioski.
Powiem krótko: Regulamin zostanie dostosowany tak, żeby każdy mógł korzystać ze swojej ulubionej formy podczas fabuły. W przypadku misji będzie to zależne od MG oraz ich upodobań.
Ciesz się, wygrałeś. ♥
Powrót do góry Go down
Amelie
Amelie
Chemik

Liczba postów : 99
Join date : 26/12/2014

Pisanie w trzeciej osobie. Empty
PisanieTemat: Re: Pisanie w trzeciej osobie.   Pisanie w trzeciej osobie. EmptyCzw Gru 15, 2016 5:46 pm

Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się czegoś takiego na forum. To pierwszy raz, gdy zawiodłam się na użytkowniku. Wiadomo są tacy z którymi dogaduję się lepiej, lub gorzej. Niestety, nigdy nie myślałam by ktoś porównywał mnie do dziecka z podstawówki. Jednym słowem przykro mi, jednak to tyle. Teraz, lecimy dalej z tematem.

Jeżeli chodzi o mnie to zdecydowanie łatwiej odebrać mi posty pisane w trzeciej osobie, niepisane caps lockiem i bez bardzo jasnych, rzucających się kolorów w postach. Zdecydowanie tylko ludzie dojrzali potrafią korzystać z takiej opcji. Szczerze, mówiąc mi i reszcie forum nie spodobał się Twój wpis. Nie ukrywam tego, ani ja, ani moi użytkownicy. Posty pisane w pierwszej odbiorze dla mnie są trudniejsze w odbiorze. Muszę dłużej jej analizować. Mówię tutaj zarówno jako zwykła użytkowniczka, ale także jako admin zajmujący się Mistrzami Gry.

Dużo słów wypowiedzieli moi użytkownicy powyżej oraz współadminka. Zgadzam się ze wszystkimi. Myślę, że źle potraktowałeś tę sprawę. Wystarczyło napisać to w paru słowach, a nie obrażać administrację, czy całe forum. Jeżeli chodzi o treści twórcze, w każdej osobie możesz uaktywnić je w podobny sposób. Poza tym przychodząc na forum, rejestrując się tu, zgodziłeś się przestrzegać regulaminu. Jak któryś z chłopaków mówił to nie ogół ma się dostosować do jednostki...
Zdaję sobie sprawę, że niektórzy wolą pisać w pierwszej formie. Dlatego zmieniam zapis regulaminu na: "9. Administracja nie integruje w to, w jaki sposób piszą użytkownicy, jednak MG podczas misji mają prawo prosić o zmianę osoby. W celu wygodny prowadzenia misji."

W związku z rozwiązaniem sytuacji zamykam temat. Z czego wynika nasza decyzja? Każdy może pisać w jaki sposób chce, a my nie będziemy w to ingerować. Jednak nowy zapis regulaminu da Mistrzowi Gry, możliwość czytania bardziej przejrzystych postów.
Powrót do góry Go down
Sponsored content


Pisanie w trzeciej osobie. Empty
PisanieTemat: Re: Pisanie w trzeciej osobie.   Pisanie w trzeciej osobie. Empty

Powrót do góry Go down
 
Pisanie w trzeciej osobie.
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Nyralia :: OFFTOP :: Archiwum :: Tematy-
Skocz do: